Záhadný nadpis, který ihned osvětlím.

Jsou to dvě zkratky pro jednu věc.
Jde o nastavení DSLR nebo i pokročilejších kompaktů.

AEB = Automatic Exposure Bracketing
BKT= Bracketing

V kostce se jedná o to, že se mi může stát situace při fotografování, kdy si zrovna nejsem ihned jist, jaké nastavení expozice použít. Většinou se to stává při rychle měnících se světelných podmínkách. Ať už při východu či západu slunce, rychle plujících mracích, které občas zastíní slunce, při divadelním představení apod.

Expoziční bracketing umožní vyfotografovat několik fotek v sérii s poposunutou expozicí. Většinou se dělají tři snímky, expozice podexponovaná, expozice normální dle měření fotoaparátu a expozice přeexponovaná. Toto záleží na nastavení fotoaparátu. Já si kupříkladu mohu nastavit expozici jak třech fotek, tak i pouze dvou, jako je normální expozice plus jedna fotka buď přeexponovaná či podexponovaná. Lze také samozřejmě nastavit, jaký krok expozice se má udělat.

Jak to nastavit? Tuším, že CANON to má někde v menu, popř. tlačítko na těle. Nikon to má přímo na těle jako tlačítko BKT. Stačí podržet BKT, nastavit verzi bracketingu, jestli tři fotky či pouze dvě a fotit. Jak? Pokud mám nastaveno snímání série fotek, pak stačí držet spoušť a foťák udělá tři snímky (popř. tolik, kolik mám nastaveno na bracketingu). Pokud mám focení pouze na jeden snímek, musím třikrát zmáčknout spoušť, abych obdržel bracketingové snímky.

Na počítači si pak vyberu tu nejlepší. Někdy to šetří čas a nervy. Někdy to je ta nejrychlejší možnost, jak zachytit skvělý záběr, který by jindy utekl. Ale pozor, není to samospasitelné. Pořád je třeba mít správné vidění fotozáběru. A perfektně ovládat foťák.