Každá DSLR a lepší kompakt mají volbu různých režimů. Patří mezi ně jak plně automatický, na každém přístroji značen různě, od AUTO po ikonku. Nejčastěji je to navíc odlišeno jinou barvou, než ostatní symboly a znaky na otočném voliči. Některé přístroje však nemají otočný volič, ale mají univerzální otočný volič, kterým se volí více různých funkcí na přístroji. Viz SONY, který je tak trochu v ovládání jiný.

Teď nás však zajímají poloautomatické režimy. A a S na Nikonu, popř. Av a Tv na Canonu. Pokud to s focením myslíte jen trošičku vážně, zkusíte a zjistíte, že… že je to prostě ono. Můj foťák je většinou nastaven na volbu A, popř. úplně manuální režim M. Jen vyjímečně, jednou za asi dva tisíce fotek přepnu na režim AUTO. Proč? Chci si prostě otestovat chování svého fotoaparátu v určitém prostředí.

Ale zpět k poloautomatickým režimům. Co to znamená? Jen rychle:

A, popř. Av je režim priority clony.
S, popř. Tv je řežim priotity času.

Canon-Nikon-Mode-Dials

Pokud dám volič na A, přístroj po namáčknutí spouště spočítá nejlepší možný čas vůči manuálnímu nastavení clony a ISO. Tedy, nastavím ručně clonu na 6,3 a totoaparát dopočítá čas na 1/250 při ISO 400.
Když chci více rozmazat pozadí a zvýraznit objekt, na který chci upozornit, dám clonu na co nejmenší číslo, které můžu zvolit na objektivu. Fotoaparát opět automaticky dopočítá čas.

Pokud volič přepnu na režim S, logika se obrací. Ručně nastavuji čas expozice a ISO, fotoaparát automaticky dopočítá clonu. Tuto volbu použiju tehdy, když chci mít třeba tolik typické rozmazané záběry aut a jejich světel na silnici. Nebo při ještě delším času vymažu lidi z ulice. Ale, pro tuhle volbu dlouhého času je třeba použít stativ. Jiná varianta je naopak dát co nejkratší čas, třeba 1/2000 na focení sportu, pokud chci zmrazit pohyb třeba skokana na lyžích. Nebo i obyčejného cyklisty na silnici.

Teď už nezbývá než vzít do ruky váš fotoaparát, a zkoušet a zkoušet. Nebojte se, že se snímky nedaří. Zkuste to, zkazíte 20, 50, 100 snímků. Ale postupně se snímky budou lepšít a náhle zjistíte, že je to zrovna ten správný snímek, který na vás vykoukne na obrazovce, jako když sluníčko vyleze zpoza mraků.