Samozřejmě, že se jedná o fotografii.
Dříve byly pouze černobílé noviny. Vzpomínáte?
Když občas ještě na půdě nebo ve sklepě naleznete staré noviny, kterými jsou zabalené třeba boty, nebo sklenice či lahve a podíváte se důkladně na ně, asi vám padnou do očí odlišnosti.
Jedním z nich je, že nejsou barevné. Jen černobílá sazba a… černobílé FOTKY.
Jak to na vás působí? Jinak? Odlišně? Zajímavě či nudně?
Ať si každý odpoví sám, nebudu vás k tomu navádět.

Černobílá fotografie je umělecký směr.
Černobílou fotografií všechno začalo.
Možná, že to někoho z mladších a nejmladších fotografů mobily překvapí, ale na úsvitu fotografie opravdu nebyla barva. Jen černá a bílá.

Nyní, v současné době, kdo fotí rád a miluje fotografii zjistí, že návrat k černobílé fotografii je návratem ke kořenům fotografie.
Černobílá fotografie je druh uměleckého díla. Nejde však o to převést jakoukoliv fotku do černobílé a považovat to za umělecké dílo. Každá fotka chce svoje. Záleží pouze na tvůrci, na fotografovi. Udělá snímek a pak následuje postprodukce.

Co je postprodukce?
Zjednodušeně řečeno je to zpracování fotky specializovaným programem na počítači. Pro tu nejkvalitnější práci doporučuji Adobe Lightroom či Adobe Photoshop. Český program Zoner Photo Studio je v češtině i angličtině a nedosahuje sice na špičku jako Lightroom, avšak pro běžnou práci stačí.

Černobílá fotografie vypadá úžasně, pokud se užije třeba krajinu plnou mraků. V tu chvíli mraky vyniknou ještě více, než v barevné idilce.

Černobílou fotografii používám při ženských aktech. Při portrétrech. Pro focení architektury. Černobílou fotografii lze používat velice široce.

Každá fotka je vlastně jedinečným zachycením okamžiku. Jde o to, že každá jednotlivá fotka chce něco jiného. Jedna chce barvu, druhá chce být pouze černobílá. Další fotka chce mít zvýrazněné barvy. Jiná zase chce být upravena do hnědobíla.

Jak fotit černobílou fotografii?

Barevně. Jak to?

Je to jednoduché. Barevně fotím pokaždé. Stejně jako pokaždé fotím do RAWu.

Co je RAW? A co je JPEG?
Obyčejný fotoaparát fotí do formátu JPEG. To je klasický formát pro fotky. Fotoaparát fotku hned upraví, nastaví barvy, jas i kontrast, vyváží bílou barvu. Lze hned prohlížet na televizi, ihned poslat na vyvolání do fotolabu. Lze okamžitě zveřejnit na Facebooku neboo webových stránkách.
Naproti tomu RAW je surový formát dat. Fotoaparát uloží to, co vyfotí bez úprav do souboru. Je pak pouze na fotografovi nebo grafikovi, aby upravil fotku k obrazu svému. Musí upravit všechno. Jas i kontrast, vyvážení bílé barvy, úpravu barev.

 

Pokud vím, že teď budu fotit sérii snímků černobíle, třeba akty, fotoaparát nastavím tak, aby mi v náhledech ukazoval pouze černobílou fotografii. Fotografická data budu mít samozřejmě uložené barevně, ale náhled je černobílý. Hned vidím, jak fotka vypadá. Hned můžu reagovat na problémy při fotografování.

Moje původní fotka je barevná. Je připravená pro postprodukci. Můžu ji převést do černobílé. Můžu ji převést do hnědobílé. Ale pořád mám originál barevný. Přeci jenom se může stát, že tuto fotku někdy udělám barevnou, že?

Moje rada na závěr? Foťte a experimentujte. Nebojte se toho. Černobílá fotka je krásná.