Ve Znojmě byl, není a zase bude pivovar.
Ne, to není bulvární titulek. To je bohužel pravda. Jak to? To máte tak…

Roku 1278 uděluje právo várečné a mílové městu znojmo panovník Rudolf I. Znojemští konšelé někdy ve 14. století začali opravdu vařit pivo. To již bylo za krále Karla IV. Mimo jiné v historii je uveden sládek Hostan. Pivo bylo chutné, zdravé a hlavně přinášelo asi hodně dukátů do pokladnice, neboť se prakticky bez přestávky vařilo až do současnosti. Tedy skoro…

Díky privatizaci to koupil jeden z velkých nadnárodních pivovarských koncernů. Ano, hádáte správně. Byl to nizozemský Heineken. Ano ten, který se Čechy snaží naučit vařit pivo!! Čechy, kteří dali světu Plzeňský prazdroj. Pivo piv. Prazdroj moderních piv. Nejnapodobovanější značka světa. Značku, kterou každý kopíruje.

A jak to bývá i v tomto případě, nizozemci koupili pivovar jen a pouze za účelem jeho uzavření a vykradení technologií. Koupili si konkurenci a hned jí zlikvidovali. Co bylo možné z budovy pivovaru odvést, odvezli. Kdo přijde do historické budovy pivovaru, tomu je do pláče. Kabely vytrhané ze zdi, omítky odchlíplé, všude nepořádek. Jen pár věcí nájezdníci z Holandska nedokázali odvézt. Třeba velké měděné varny. Asi neměli ten správný kamion.

V tomto případě však má příběh dobrý konec. Znojemský pivovar Hostan vstane z mrtvých. Roku 2010 koupilo město Znojmo zpět pivovar od Nizozemců za hodně miliónů. A ještě to něco bude stát. Dovybavit ukradené technologie, opravit budovu, nabrat lidi. Ale to všechno půjde. A to je dobře.

My jsme se dostali úplně náhodou do budovy. Chtěl jsem dceři ukázat, jak vypadal starý pivovar. Nakonec jsme viděli velké měděné varny a pár dalších věcí, které ani neumím pojmenovat. Ale byli moc krásné. Dýchlo to starými kouzelnými časy. A zde jsou i pro vás.

Odkaz na pivovar, kde je historie i současnost.

Jak na vás působí? Pište, komentujte. Budu rád za zpětnou vazbu. Děkuji.